8 Şubat 2023

Editörün Seçtikleri

Tektaş Alırken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekli?

- Advertisement -

Muhteşem bir evlilik teklifi yapacak olan kişiler tektaş alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtını öğrendikten sonra müstakbel eşleri için muhteşem bir yüzük alırlar. Alınan harika yüzüklerle edilen evlilik tekliflerinin geri çevrilmesi her zaman çok zor olacaktır. Ömrü boyu hatırlayacağınız bu mutlu anlar için yüzük seçiminizi dikkatlice yapmalısınız.

Tektaşların Renkleri

Tektaşlar uzaktan aynı renkte gözükse de dikkatli incelendiğinde farklı renklere sahip olduğu gözlemlenmektedir. Tektaşın kalitesine göre parlak beyazdan sarıya doğru bir renk skalası yer alır. Bunlar harflerle belirlenmiştir ve A’dan başlayıp Z’ye kadar gider. Genellikle piyasada D ile H arasındaki modeller tercih edilmektedir. Muhteşem bir yüzük almak istiyorsanız D, E ya da F rengine sahip modellere bakmalısınız.

Berraklığından Emin Olun

- Advertisement -

Taşların üzerinde çıplak gözle görülemeyen lekeler bulunmaktadır. Bu lekeler taşların değerini belirler. FL ve IF berraklığı en üst sınıftır ve lekesiz taşlardır. VVS1, VVS2, VS1, VS2, SI1, SI2 berraklıklarına sahip olan taşlarda hafifi lekeler vardır. I1, I2 ve I3 sınıfında ise lekeler gözle görülebilir ve bu yüzden tercih edilmez. Kaliteli bir yüzük alırken VS1 ya da VS2 berraklığı yeterli olacaktır. Ancak SI1 ya da SI2 berraklıklarına sahip ürünler de çok kötü bir seçim olmaz.

Tektaş Alırken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekli
Tektaş Alırken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekli

Taşı Ne Kadar Ağır?

Birçok insan tektaş alırken nelere dikkat edilmelisorusunun cevabını karat olarak verecektir. İnsanların büyüklük birimi olarak bildiği karat aslında bir ağırlık birimidir ve taşların ağırlığını gösterir. Karat arttıkça fiyat da hızlı bir biçimde artar. Evlilik yüzüklerinde 0,20 karatın üzerindeki modellerin tercih edilmesi önerilmektedir. Ne kadar yükseğe çıkılacağı ise ayrılan bütçeye göre değişebilir.

Yüzüğünüz Sertifikalı Mı?

- Advertisement -

İnsanlar tektaş alırken nelere dikkat edilmelisorusunun cevabını ararken sertifikayı her zaman atlamaktadır. Ancak sertifikalar yüzüklerin garanti belgeleri olarak gösterilebilir. Herhangi bir çalınma durumunda sertifikalar ile yüzükler bulunabilir. Ayrıca yüzüklerin değiştirileceği durumlarda geri verilip yerine yenisi alınırken sertifikalı yüzükler kesinlikle değer kaybetmeyecektir. Alınan fiyatın biraz altına satılarak rahatça yenileri alınabilir. Üstelik aynı farklı markalarda dahi geçerli olacaktır.

- Advertisement -

Son İndirim Duyuruları

Popüler Konular

Ürün İncelemeleri

En Çok Okunanlar