Sıcak Konular

Küçük Esnafa Destek Yardımı ⋆ Esnafa Kira Hibe Desteği

- Sponsorlu Bağlantılar-

Küçük Esnafa Destek Yardımı detayları belli oldu. Korona Salgını nedeni ile Küçük Esnafa Destek Yardımı verilecek. Hibe Desteği Almak isteyen Küçük Esnafa Destek Şartları madde madde öğrenebilirsiniz.

Korona virüs salgını nedeniyle ticari faaliyetleri olumsuz etkilenen Esnaf ve Sanatkârlar ile gerçek kişi tacirlere verilecek hibe destek programına ilişkin usul ve esaslar belli oldu.

- Sponsorlu Bağlantılar-

Esnafa Destek Yardımı, Korona Virüs Salgını nedeniyle Küçük Esnafa verilecek. Ayrıca Destek programı kapsamında geri tahsil edilmemek üzere sağlanan Hibe Desteği Programı ve Uygulama Esasları Hakkında Tebliğ edilmesi ile Resmi Gazetede yayınlanması ile yürürlüğe girmiş oldu.

Küçük Esnafa Destek Yardımı Kimler Alabilir?

Küçük Esnafa Kira Destek Yardımı - Esnafa Hibe Desteği
Küçük Esnafa Kira Destek Yardımı – Esnafa Hibe Desteği

Esnafa Destek Yardımı; Korona virüs salgınıyla mücadele kapsamında alınan tedbirlerden etkilenen ve Bakanlık tarafından tespit edilen sektörlerde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkârları bu yardımı alabilir.

- Sponsorlu Bağlantılar-

Korona virüs salgınıyla mücadele kapsamında alınan tedbirlerden etkilenen ve Bakanlık
tarafından tespit edilen sektörlerde faaliyet gösteren gerçek kişi tacirler de, bu Esnafa Destek Yardımından yararlanabilecek.

Destek programı kapsamında hibe desteği almak isteyen; gelir kaybı desteği ve kira desteği olmak üzere iki şekilde sağlanacak. Bakanlık internet sitesinden yapılan duyuruda belirtilen sürede başvuruların yapılması kaydıyla 2021 yılının Ocak, Şubat ve Mart ayları olmak üzere üç ay sürecek.

Esnafa Gelir Kaybı Desteği

Ticari kazançları basit usulde tespit edilenlere, vergiden muaf esnafa ve bunların dışında
kalan esnaf ve sanatkârlar le gerçek kişi tacirlere aylık 1.000 Türk Lirası olmak üzere toplamda 3.000 Türk Lirası hibe desteği sağlanır.

- Sponsorlu Bağlantılar-

Kira desteği başvurusunda bulunanlardan, başvuruda bulunduğu iş yerinin aylık kira bedeli, açık adres ve iş yerini kiralayanın kimlik bilgilerin başvuru esnasında beyan etmesi istenir. Beyanda bulunmayanlara kira desteği ödemesi yapılmaz.

Esnafa Kira Desteği

Gelir kaybı desteğinden faydalanabilecek gerçek kişilerin vergi sicil kayıtlarına göre esas faaliyetlerin yürüttükleri iş yerlerinin kira olması halinde, bu kişilere büyükşehir belediyelerinin bulunduğu yerlerde aylık 750 Türk Lirası olmak üzere üç aylık toplamda 2.250 Türk Lirası, diğer yerlerde aylık 500 Türk Lirası olmak üzere toplamda 1.500 Türk Lirası kira desteği sağlanır.

Esnafa kira desteği alabilmek için, 14/12/2020 tarihinden önce (bu tarih dâhil) vergi mükellefyetin tesis ettirmiş olmalısınız. Ticari kazançları basit usulde tespit edilenler, Bakanlık tarafından belirlenen sektörlerde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkârlar ve gerçek kişi tacirler ile yine bu tarih itibarıyla esnaf ve sanatkârlar siciline kayıtlı vergiden muaf
esnaflar faydalanabilir.

Destek başvuruları ve itirazlar elektronik ortamda www.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden yapılır.

koronavirüs hibe tebliği ticaret bakanlığı

Son İndirim Duyuruları

Popüler Konular

Ürün İncelemeleri

En Çok Okunanlar